Özel’den kritik seçimler öncesi vatandaşlara çağrı: Sarı kart gösterin – Son Dakika Türkiye, Siyaset Haberleri

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçimlere bir gün kala, tüm seçmenleri sandık başına gitmeye ve “demokrasi şenliği”ne katılmaya çağırdı. Özel, seçimlerin ardından Yılmaz Büyükerşen başkanlığında emekliler ve toplumun zor durumdaki tüm kesimlerine yönelik çalışacak bir koordinasyon ve denetim komisyonu kurulacağını söyledi. Özel, Cumhuriyet’in sorularına şu yanıtları verdi:

– Yerel seçim kampanyası sona ermek üzere. Başarılı bir denemeniz oldu mu?

ÖZEL: Ankara’da aday tanıtım toplantımızı yaptığımızdan beri sürekli sahadayım. 17’si büyükşehir olmak üzere 31 ilde bulundum. İlçeler dahil 105 farklı yerde gösteriler, toplantılar yaptık. 31 Mart Pazar gününü bekliyoruz. Hükümette hem sahada hem de seçmenlerde büyük bir cesaret kırıklığı gözlemledik. Karnemiz 31 Mart itibarıyla 61 milyondan fazla seçmenin tercihine göre belirlenecek. Başarılı olacağımıza inanıyoruz. Tüm seçmenleri sandığa, demokrasi kutlamasına davet ediyoruz.

REÇETE ACI UYARISI

– Konuşmalarının satır aralarında seçimlerde Erdoğan’ın beklentilerinin karşılanmayacağı belirtiliyor. Sizce seçmen güçlü bir denge kurabilecek mi, yoksa sizin deyiminizle iktidara “sarı kart” mı gösterecek?

ÖZEL: 31 Mart seçimlerinde AKP iktidarının yerel vatandaşlarımızın tercihleriyle dengelenmesi gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle kampanyamız sırasında 31 Mart seçimleri için sıklıkla ‘sarı kart’ metaforunu kullandım. İktidar partisi yerel seçimlerin ardından kemer sıkma politikaları ve sert reçetelerle geliyor. Yani 1 Nisan’da vatandaşlar hiçbir şey yapamıyor. Ancak 1 Nisan’dan önceki gün, yani seçim gününden önce yapılabilecek bir şey var. 31 Mart seçimleri, siyasi politikası ne olursa olsun, hükümete sarı kart gösterileceği, “Dur” diyerek kırmızı ışığın yakılabileceği, iktidarın tedbirsizliğine “dur” denilebileceği seçimlerdir. Görüntüleme. 1 Nisan, milletin umudunu kaybetmediğini sandıkta ortaya koyacağı seçim olacaktır. 31 Mart seçimleri, 11 ay sonra yeniden sandık başına giden hükümetin karne alacağı seçimdir. Bu nedenle 31 Mart’ta yapılacak seçimler önemli.

BÜYÜKERŞEN’E GÖRE

– Seçim sonrasında zor durumda kalan vatandaş ve emeklilere yönelik yönettiğiniz yerel yönetimlere yeni talimatlar verecek misiniz?

ÖZEL: Sosyal belediyeciliğin en önemli örneklerini 2019 yılından bu yana yönettiğimiz belediyelerde gösterdik. 31 Mart’tan sonra belediyelerin iyi uygulamalarını Cumhuriyet Halk Partisi ile paylaşmak üzere bir koordinasyon ve denetleme komisyonu kurulacak. Bu komisyonun koordinatörü olarak Yılmaz Büyükerşen hocamızı görevlendiriyoruz. Bu nedenle emeklilerimizin ve zor durumdaki vatandaşlarımızın durumlarının iyileştirilmesi için çalışacağız.

– İktidarın sürekli gündemde tutmaya çalıştığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne bina alımına ilişkin yeni açıklamalar var. Bu konuyla ilgili parti belgelerini incelediniz mi? Aklınızda herhangi bir tereddüt var mı?

“AMAÇ FARKLI”

ÖZEL: Görseller başka amaçlarla verilmiş olsa da İstanbul İl Müdürlüğümüzün yeni inşaat ihale sürecine ilişkin görsellerdir. İktidar partisi bu görüntülerle başka bir şeyi hedefliyordu. Ancak amaçları gerçekleşmedi. Duruşma ön aşamadadır. Soruşturma sürecini bekliyoruz ve en kısa sürede sonuçlanmasını umuyoruz.

SİVAS’TA DÜZENLEME TOPLANTISI BAŞLAYACAK

– CHP’nin seçim sonrası gündemi ne olacak, Tüzük kurultayı hakkında ne düşünüyorsunuz?

ÖZEL: 31 Mart seçimlerinin ardından bir sonraki genel seçim hazırlıklarına başlayacağız. Çünkü seçimin ertesi gününün bir sonraki seçimin ilk günü olacağının bilinciyle hareket ediyoruz. 2028 ve öncesinde yapılacak genel seçimlerde AKP iktidarının sona ermesi hedefiyle çalışmalarımıza başlayacağız. Kanuni kongreye ilişkin takvimimiz bellidir. 81. İl Başkanımızın önerisi ve Parti Meclisimizin kararıyla 4-9 Eylül tarihleri ​​arasında Tüzük Kongremizi gerçekleştireceğiz. 4 Eylül partimizin ilk kurultayı olarak kabul ettiğimiz Sivas Kongresi’nin yıl dönümü olduğundan kongremizin ilk gününü sembolik olarak Sivas’ta toplayacağız. 5 Eylül’de tüzük komisyonumuz son toplantısını Ankara’da gerçekleştirerek tüzük kongremiz için tüzük taslağına son şeklini verecek.

‘EMEKLİLER SES VERMELİ’

– Emeklilerin de seçimlere etki etmesi bekleniyor. Erdoğan’ın emeklilere yönelik promosyon, indirim gibi yaklaşımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

ÖZEL: Sokaklardaki emeklilerin durumunu detaylı bir şekilde anlattık. Her geçen gün daha fazla emeklinin seslerini duyurmak için sokaklarda bize katıldığını gördük. Tayyip Erdoğan geldiğinde en düşük emekli maaşı asgari ücretin 1,5’uydu. O gün en düşük emekli maaşıyla 8 çeyrek altın aldı. Bugün 2,5 çeyrek altın alındı. O gün en düşük emekli maaşı ile 8 çeyrek altın alan emekli 5,5 çeyrek altın kaybetti. AKP sözcüleri ilk başta Ankara gösterisini ima etti ama bir sonuç çıkmadı. İstanbul’da ‘iyi haber’ dediler ama hiçbir şey olmadı. Sonunda “Temmuz ayında bunu tartışacağız” dediler. Bu da emeklileri perişan etmeye devam edeceği anlamına geliyor. Emeklileri 31 Mart’ta kendilerini izole eden hükümet politikalarını kınamaya davet ediyoruz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş