Görüntü yönetmeninin öldüğü ‘Rust’ filminin sorumlusu 18 ay hapis cezasına çarptırıldı

Western filmi “Rust”un setinde kullanılan silahlardan sorumlu bir kişi, 2021 yılında Alec Baldwin tarafından öldürülen görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in ölümünde “dikkatsiz cinayet”ten suçlu bulundu.

REKLAM

Görüntü yönetmenini başrol oynadığı “Rust” filminin çekimleri sırasında vuran oyuncu Alec Baldwin ile sette kullanılan silahlardan sorumlu olan Hannah Gutierrez-Reed hakkında New Mexico eyalet mahkemesinde görülen duruşmada, 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Gutierrez-Reed, Mart ayında jüri tarafından görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in ölümünde “kasıtsız adam öldürme” suçundan suçlu bulunmuştu ve bir aydan fazla bir süredir hapiste tutuluyordu.

Filmin başrol oyuncusu ve ortak yapımcısı Baldwin’in elindeki silah, Hutchins’e doğrulttuğu sırada ateş alarak Hutchins’in ölümüne, yönetmen Joel Souza’nın ise yaralanmasına yol açtı.

“Kasten adam öldürme” suçlamasını kabul etmeyen Baldwin’in temmuz ayında mahkemeye çıkması bekleniyor.

Sette silahlardan sorumlu olan Gutierrez-Reed, savcılar tarafından açıkça yasaklanmış olan “Rust” setine farkında olmadan canlı mühimmat getirmekle ve temel silah güvenliği protokollerine uymamakla suçlandı.

İki haftalık bir duruşmanın ardından jüri, karara varmadan önce yaklaşık üç saat boyunca müzakere etti.

Gutierrez-Reed, Hutchins’in menajeri Craig Mizrahi’nin Pazartesi günkü duruşmada görüntü yönetmeninin yaratıcılığı hakkında konuşması ve onu yükselen bir Hollywood yıldızı olarak tanımlaması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Savcılıktan kendisinin ‘ciddi şiddet suçlusu’ olarak belirlenmesi talebi

Yönetmen Souza’nın da aralarında bulunduğu arkadaşlar ve aile, mahkemeye görüntü yönetmeninin başına gelenler için adalet aradıklarını söyledi.

Savunma avukatları, belirli şartların yerine getirilmesi halinde şartlı tahliye de dahil olmak üzere cezasının hafifletilmesini talep etti; bu, kendisinin daha fazla hapis yatmasını engelleyecek ve cezai mahkûmiyetin sicilinden silinmesini sağlayacaktı.

Gutierrez-Reed, “Rust” soruşturmasında delilleri kararttığı iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti. Ayrıca ateşli silahların yasak olduğu bir barda silah taşıma iddiasıyla ilgili ayrı bir suçlamayı da kabul etmedi.

Avukatları, Gutierrez-Reed’in “nispeten genç yaşına ve ciddi bir suçun gelecekteki yaşamında yaratacağı yıkıcı etkiye” dikkat çekti.

26 yaşındaki Gutierrez-Reed’in, ünlü bir oyuncuyla paralel davası nedeniyle medyanın yoğun ilgisinden sonsuza kadar olumsuz etkileneceğini ve bunun sonucunda kaygı, korku ve depresyon yaşadığını kaydettiler.

Özel savcı Kari Morrissey, sanığın “Rust” setindeki davranışını son derece pervasız olarak nitelendirerek, yargıcın maksimum hapis cezasını uygulamasına ve Gutierrez-Reed’i daha sonra cezada indirim yapılmasına uygunluğunu sınırlamak için “ciddi şiddet suçlusu” olarak belirlemeye çağırdı.

Morrissey Pazartesi günü hakime, Gutierrez-Reed’in hapishaneden bir ay boyunca yaptığı yaklaşık 200 telefon görüşmesini incelediğini ve sanığın olanların sorumluluğunu üstleneceği veya içten pişmanlık duyduğunu ifade edeceği bir zamanın gelmesini umduğunu söyledi.

Morrissey sözlerini şöyle tamamladı: “O an hiç gelmedi ve Gutierrez, Halyna Hutchins’in ölümündeki rolünün sorumluluğunu kabul etmeyi reddetmeye devam ediyor.” O devam etti.

Hutchins’in ölümü nedeniyle hapis cezasına çarptırılan ilk kişi

“Rust”un ortak direktörü ve güvenlik koordinatörü Dave Halls, geçen yıl ateşli silahın dikkatsizce kullanılmasından dolayı suçunu kabul etmedi ve altı aylık denetimli serbestlik cezasını tamamladı.

Sette ateşli silahların idaresinden sorumlu Sarah Zachry, işbirliği karşılığında savcılarla soruşturmadan kaçınmak için bir anlaşma imzaladı.

Gutierrez-Reed’in çocukluk arkadaşı Sean Kridelbaugh, mahkeme dosyasında Gutierrez-Reed’in vurulma olayından duyduğu pişmanlık nedeniyle sürekli ağladığını ve daha fazla hapsedilmesinin, kanser hastası bir akrabasına bakım sağlama çabalarını sekteye uğratacağını söyledi.

REKLAM

Diğer arkadaşları ve eski meslektaşları da hakimi ceza yerine rehabilitasyona önem vermeye çağırdı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş