Şahbaz Şerif ikinci kez Pakistan Başbakanı seçildi

Pakistan’da Müslüman Birliği partisi ve Navaz partisinin lideri Şahbaz Şerif parlamento oylamasıyla başbakan seçildi. Ancak İmran Han’ın destekçileri Şerif’in seçilmesine, 8 Şubat genel seçimlerine hile karıştırıldığını iddia ederek tepki gösterdi.

REKLAM

TBMM Başkanı Ayaz Sadık, parlamento oylamasında Şerif’in 201 oy aldığını belirterek, “Şahbaz Şerif, Pakistan İslam Cumhuriyeti’nin başbakanı seçildi.” dedi.

Ülkede başbakan seçilebilmek için 169 milletvekilinin oyunu almak gerekiyor.

Sadık, Sünni İttifak Konseyi Partisi’nin (SIC) adayı ve halen cezaevinde olan eski Başbakan İmran Han’ın desteklediği Ömer Ayüp’ün 92 oy aldığını kaydetti.

Açıklama SIC’in protestolarıyla karşılandı.

Milletvekilleri, Khan’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu ve Şahbaz Şerif’in “seçimlere hile karıştırarak iktidara geldiğini” söyleyen sloganlar attı.

Ülkede 8 Şubat’ta yapılan genel seçimlere telefon ve internet hizmetlerinin kesilmesi, tutuklamalar ve şiddet damgasını vurdu.

Benzer şekilde, sonuçların haftalar geç açıklanması oylamaya hile karıştırıldığı yönündeki suçlamalara yol açtı.

Hapishanede olmasına rağmen hala en popüler siyasetçi olan İmran Han’ın diskalifiye edilmesi ve partisi Pakistan Adalet Hareketi’nin (PTI) seçimlerden men edilmesi nedeniyle, Khan’ın desteklediği adaylar yarışa bağımsız olarak katıldı.

Bağımsız analistlere göre, (ordudan gelen) tüm engellemelere rağmen, Han destekli parlamenterler seçimlerde birinci oldu.

Şahbaz Şerif’in başbakan seçilmesinin ülke çapında kitlesel gösterileri tetiklemesi bekleniyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber