Polonya’da büyükelçilik krizi! Yeni hükümet hepsini kovdu, başkan karşı çıktı

Polonya’da yeni hükümet ile Cumhurbaşkanı Andrzej Duda arasında büyükelçilik krizi çıktı. Polonya Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski’nin bugün 50 ülkedeki büyükelçilik görevlerine son verme kararı aldığını, önceki hükümetin büyükelçiliğe önerdiği ve ilgili ülkelerin onayını bekleyen isimlerin geri çekildiğini duyurdu.

CUMHURBAŞKANI KARŞI OLDU

Bakanlığın açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Duda, “Cumhurbaşkanının imzası olmadan hiçbir büyükelçi görevden alınamaz ve yeni büyükelçi atanamaz.”

TARTIŞMAYA BAŞBAKAN DA KATILDI

Duda’nın açıklamasına yanıt veren Polonya Başbakanı Donald Tusk, “Başka bir ihtimal yoksa elbette ülkeye büyükelçileri geri çağırırız. Maslahatgüzarlar, cumhurbaşkanı tutum değiştirene veya cumhurbaşkanı tutum değiştirene kadar söz konusu büyükelçiliklerde görev yapacak” dedi. Başkan değişir, eğer o çözüme imkan vermiyorsa Cumhurbaşkanı, “Eğer o memnunsa yapacak bir şey yok” dedi.

Tusk, tüm Polonya büyükelçiliklerinde devlet işleriyle ilgilenecek, Polonya devletine bağlı sadık bir grup oluşturulup geliştirilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Polonya’da bir sonraki başkanlık seçimleri Mayıs 2025’te yapılacak. Duda’nın ikinci kez cumhurbaşkanı olarak görev süresi Ağustos 2025’te sona erecek.

Kaynak: İHABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Ekmek ve simit fiyatlarında yeni dönem!Ekmek ve simit fiyatlarında yeni dönem!
EGM tarafından yükseköğretimde öğrenim görecek öğrencilere ilişkin düzenleme iptal edildiEGM tarafından yükseköğretimde öğrenim görecek öğrencilere ilişkin düzenleme iptal edildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Akbelen kararı!  yürürlükten kaldırıldıCumhurbaşkanı Erdoğan’ın Akbelen kararı! yürürlükten kaldırıldı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber