Mercedes ve Stellantis’ten 4,4 milyar euroluk akü fabrikası taşınıyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Avrupa’nın en büyük iki otomobil üreticisi Stellantis ve Mercedes-Benz, önümüzdeki birkaç yıl içinde Avrupa Birliği’nde (AB) üç yeni elektrikli araç fabrikası kurmak için yaklaşık 4,4 milyar avro kredi topladı.

REKLAM

Şirketler pazartesi günü yaptıkları basın açıklamasıyla, bu fabrikalar için ihtiyaç duyulan toplam finansmanın 7 milyar euro civarında olmasının beklendiğini duyurdu.

Fabrikalar Almanya’da Kaiserslautern’de, İtalya’da Termoli’de ve Fransa’da açıklanmayan bir yerde kurulacak. Fabrikalarda 6 bin civarında kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

Projeyi finanse eden bankalar arasında BNP Paribas, ING, Deutsche Bank ve Intesa Sanpaolo yer alıyor.

Alman ve Fransız hükümetleri de yaklaşık 1,3 milyar avro katkıda bulundu, ancak İtalyan hükümeti henüz fon sağlamadı.

Elektrikli araç fabrikalarının bu hızlı hamlesinin sebebi nedir?

Hareket, Avrupa otomobil endüstrisinin, özellikle elektrikli araçlar söz konusu olduğunda, Çin’in hakimiyeti konusunda her zamankinden daha fazla endişe duyduğu bir zamanda geldi.

Statista, Çin’in 2022’de yaklaşık 5,47 milyon pille çalışan araç üreteceğine, bunun da küresel elektrikli araçların yarısından fazlasını oluşturacağına dikkat çekiyor.

Çinli elektrikli araç üreticisi BYD’nin yalnızca akülü araç satışları 2023’ün dördüncü çeyreğinde 526.000 adete ulaşarak 484.500 araç satan Tesla’yı geride bıraktı.

Bu durum, Çin’in elektrikli araç aküsü tedarik zincirinde kilit bir konuma sahip olduğu ve jeopolitik gerginlikler durumunda potansiyel olarak Çin’i evlat olarak kullanabileceği yönündeki endişeleri daha da artırdı.

Benchmark Mineral Intelligence’a göre, Çin’in bu on yılın sonuna kadar 160 civarında giga fabrika daha inşa etmesi beklenirken, Avrupa’nın yalnızca 36 tane daha inşa etmesi bekleniyor.

Automotive Cells Company (ACC), Avrupa’nın yurt içinde elektrikli araç aküleri üretme planlarını ilerletmesine yardımcı olarak Çin’in artan hakimiyetine karşı bir güç olarak kuruldu.

Elektrikli araçların maliyetinin büyük bir kısmı bataryalardan geldiğinden, yerel kaynaklı bataryalar, elektrikli araç fiyatlarının düşürülmesinde ve arz krizlerinin hafifletilmesinde uzun bir yol kat edebilir.

ACC Başkanı Yann Vincent şöyle konuştu: “Araç elektrifikasyonuna geçiş halen devam ediyor. Bu muazzam zorluğun üstesinden gelmek için müşterilerimiz, rekabetçi yüksek performanslı piller sunabilen ACC gibi sağlam ve güvenilir Avrupalı ​​operatörlere güvenebilmelidir. düşük bir maliyet”. CO2 ayak izi.”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş