“Kartlar yeniden dağıtılıyor…” Zelenskiy altı ayda ikinci kez komutan değiştirdi – Son Dakika Dünya Haberleri

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yayınlanan kararnameye göre Albay Serhiy Lupançuk Görevden alındı, yerine tuğgeneral getirildi Oleksandr Trepak atandı. Konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Trepak, 2014 yılından bu yana Doğu Ukrayna'da Rusya destekli ayrılıkçılara karşı savunma operasyonlarına aktif olarak katılıyordu. Dönemin en büyük operasyonlarından biri olan Rusya'nın Donetsk havaalanına yönelik saldırısının püskürtülmesine öncülük etmişti.

Bu, Zelensky'nin Şubat ayında başkomutan Valeriy Zaluzhnyi'yi o zamanki Kara Kuvvetleri komutanı Oleksandr Syrskyi ile değiştirmesinden bu yana Ukrayna ordusunda yaşanan en büyük değişiklikti.

SİSTEMİ YENİDEN BAŞLATACAK

Ukrayna için tehlikeli bir dönemde, Rus birlikleri doğuda toprak kazanmaya başladığında ve Ukrayna'nın insan gücü eksikliğinden ve cephede azalan topçu tedarikinden yararlandığında Zelensky, silahlı kuvvetlerin kontrolünü yeni bir yetkililer çerçevesiyle yeniden yapılandırmaya karar verdi. Bu süre zarfında deneyimli komutanlar atayarak orduyu “yeniden başlatma” sözü verdi.

Zelenskiy'in kararı özellikle üst düzey komutanlar arasında gerginliğe neden oldu. Viktor Horenko'nun ani görevden alınması, Zelensky ile aylar sonra görevden alınan başka bir başkomutan arasında büyüyen anlaşmazlığın işareti olarak görüldü. Horenko'nun yerine geçen Lupanchuk, geçtiğimiz Kasım ayında özel kuvvetlerin başına atandı.

Daha sonra Zelenskiy, daha önce kovduğu Dimitro Hereha'yı herhangi bir gerekçe göstermeksizin kararnameyle görevine iade etti. Bu hamleler, Zelenskiy'in ordunun yeniden yapılanmasını ve karşılaştığı iç zorlukları nasıl ele aldığını ortaya çıkardı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber