İsrail medyası: Haniye’nin oğullarının öldürüldüğü saldırıda Netanyahu’ya danışılmadı

Çocukları ve torunlarının öldürüldüğü haberinin ardından konuşan Heniye, “Müzakerelerin devam ettiği bir aşamada düşman benim çocuklarımı hedef alarak bizi taraf değiştirmeye iteceğini sanıyorsa yanılıyor.” dedi.

REKLAM

İsrail basınına göre İsrail güçleri, Hamas lideri İsmail Haniye’nin 3 oğlunun ve 4 torununun öldürüldüğü hava saldırısını, aralarında Başbakan Binyamin Netanyahu’nun da bulunduğu üst düzey komutanlara veya siyasi liderlere danışmadan gerçekleştirdi.

Walla haber ajansı, üst düzey İsrailli yetkililere dayandırdığı raporunda, İsrail ordusu ve Şin Bet (iç istihbarat) tarafından koordine edilen saldırı hakkında ne Netanyahu’nun ne de Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın daha önce bilgilendirilmediğini belirtti.

Bayramın ilk gününde İsrail güçlerinin Batı Gazze’deki Şati mülteci kampında hareket halindeki bir aracı hedef alması sonucu Hamas liderinin çocukları ve torunları hayatlarını kaybetti.

Haberde Hazım, Emir ve Muhammed Haniye’nin Hamas liderinin oğulları oldukları için değil “savaşçı” oldukları için hedef alındığı belirtildi.

İsrail ordusu, Haniye’nin torunları Muna, Emel, Halid ve Rezzan’ın öldürüldüğüne ilişkin haberler hakkında yorum yapmadı.

Habere ilişkin ne başbakanlıktan ne de ordudan herhangi bir açıklama gelmedi.

Haniyeh’nin aile üyelerinin öldürülmesi, kuşatma altındaki bölgede hâlâ tutulduğuna inanılan 133 İsrailli rehinenin iadesi karşılığında Gazze’deki çatışmaları sona erdirmeyi amaçlayan müzakerelere potansiyel bir komplikasyon ekledi.

Haniye, Hamas’ın çatışmalara ara verilmesini kabul etmesi yönünde “açık ve kesin” talepleri olduğunu söyledi.

Çocukları ve torunlarının öldürüldüğü haberinin ardından konuşan Haniye, şunları söyledi: “Eğer düşman, çocuklarımı hedef alarak, müzakerelerin devam ettiği ve Hamas’ın henüz cevap vermediği bir aşamada bizi pozisyon değiştirmeye iteceğini sanıyorsa, Hata.” dedi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 187. gününde devam ederken ve küresel ölçekte ateşkes çağrıları artarken, müzakerelerde ilerleme yönünde çok az işaret var.

Hamas, İsrail saldırılarına son verilmesi, İsrail güçlerinin geri çekilmesi ve Gazze’de yerinden edilen Filistinlilerin evlerine dönmelerine izin verilmesi çağrısında bulunuyor.

Ancak İsrail rehinelerin geri dönüşünü garanti altına almak istiyor. Ayrıca Hamas’ın askeri gücü yok edilmeden savaşı sonlandırmayacağı ve bir milyondan fazla sivilin sığındığı güney Gazze kenti Refah’a saldırmayı planladığı da belirtiliyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş