Azerbaycan: Ermenistan’ın işgal ettiği 4 köy derhal iade edilmeli

Azerbaycan-Ermenistan Sınırını Belirleme Komisyonu Eşbaşkanı ve Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev’in makamından yapılan açıklamada, komisyonların şu ana kadar 7 kez toplandığı ve şu anda da toplantıların yapıldığı belirtildi. Aşamada sınırların belirlenmesine yönelik düzenleyici ve yasal çerçeveyi oluşturmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Açıklamada, son dönemde Ermeni medyasında Azerbaycan’ın Ermenistan’da 31 köyün topraklarını işgal ettiği yönünde yalan haberlerin yayımlandığı hatırlatılarak, şöyle denildi: “Ermenistan’da 31 köyün topraklarının ‘işgal edildiği’ iddiası tamamen asılsızdır. Sınırlar belirlenene kadar.”


“Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı derhal iade edilmelidir”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ermenistan’ın işgali altında bulunan ve müsteşarlık kapsamına girmeyen 4 köy (Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı) tartışmasız Azerbaycan’a aittir ve derhal iade edilmelidir. 4 hariç tutulan köy (Yukarı Eskipara, Sofulu, “(Berhudarlı ve Kerki’nin) geri dönüş meselesi sınır belirleme sürecinde çözülecek.”

Birinci Karabağ Savaşı’nda Ermenistan, Karabağ ve çevre illerin yanı sıra Gazah vilayetinin 7 köyünü ve Nahçıvan’ın 1 köyünü işgal etti. İkinci Karabağ Savaşı’nda Karabağ ve çevre iller işgalden kurtarılmış, 4’ü müstesna olmak üzere 8 köy Ermenistan’ın kontrolünde kalmıştır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber